Инвестиции в недвижими имоти – що е то?

7.4.2025
|
Инвестиционни имоти
Наеми
Капиталова печалба
Пасивен доход

Инвестициите в недвижими имоти се явяват един от най-популярните финансови лостове сред нас, българите, когато желаем да запазим или увеличим нашия капитал. Независимо дали закупуваме недвижимото имущество с цел пребиваване в него, отдаване под наем или реализиране на капиталова печалба чрез продажба на по-късен етап, ние трябва да бъдем наясно с това какво представлява активът.

В тази публикация от Oximo ще Ви запознаем с това какво представляват инвестициите в недвижими имоти, защо те са предпочитани, какви видове има, какви са рисковете при тях и как да направите Вашите първи стъпки!

Какво са инвестициите в недвижими имоти?

Какво представляват инвестициите в недвижими имоти? Преди да се насочим към тях, трябва първо да сме наясно с този важен термин от света на финансите. Ако се опитаме да опростим максимално определението, следва да кажем, че инвестициите са дългосрочно парично или капиталово вложение с цел придобиване на различни финансови инструменти и постигане на печеливша възвръщаемост. Т.е. ние използваме една част от наличните ни средства, за да увеличим тяхната стойност и да получим печалба.

Сграда Melany, построена от OxBuild, строителната компания на Oximo. Проектът е поръчан от „Николов Партнърс“ ЕООД. Снимка от блога: Инвестиции в недвижими имоти
Сграда Melany, построена от OxBuild, строителната компания на Oximo. Проектът е поръчан от „Николов Партнърс“ ЕООД.

Сега следва да си отговорим на въпроса: „Какво е инвестиция в недвижим имот?“. В нашия блог вече разгледахме какво представляват инвестиционните имоти и как те се облагат данъчно. Достигнахме до заключението, че това е тип имот, в който хората влагат пари с цел да реализират капиталова печалба или доход (активен или пасивен) чрез наем. Разглеждайки тези факти, можем да твърдим, че инвестицията в недвижим имот е целенасочено насочване на средства във вид недвижимо имущество с цел осигуряване на капиталова печалба или доход от отдаване под наем.

Защо недвижимите имоти са популярни сред българските инвеститори?

Недвижимите имоти са популярни сред българските инвеститори поради редица фактори. Един от тях е, че подобно на златото, те са част от материалния свят и за разлика от акции и облигации, те могат да бъдат видени, докоснати и реално употребени по различен начин – за отдаване под наем, за отглеждане на реколта (земеделската земя), за складиране на вещи (индустриален тип имоти като складове, халета, заводи) и т.н. За да бъде сложен под името „инвестиционен имот“, имуществото трябва да бъде закупено с тази си цел.

През последните няколко години, по данни на Агенция по вписванията, вписаните сделки не спират да се увеличават, като рекордите се чупят в сравнително кратки срокове. През този период се достига и до историческото дъно на лихвите по кредитите – 2.5% (към януари 2025 г., лихвеният процент, който се дава от Банка ДСК, варира между 2.45-5%). Това позволява на хората да реализират по-рано мечтата си за собствено жилище от чисто финансова гледна точка. За справка – преди кризата от 2008, лихвите са били между 8-10%.

Момент на получаване на ипотечен кредит. Снимка: Pexels
Момент на получаване на ипотечен кредит. Снимка: Pexels

За разлика от повечето финансови активи, недвижимото имущество се разбира от повече хора, изисква по-малко предварително подготовка (когато целта е просто закупуване с цел живот в него, а не инвестиция), за тях трябва да бъдат следени много по-малко показатели и са много по-малко волатилни от инструменти като акции и криптовалути. Това не означава, че инвестиционните имоти не са сложен актив – напротив. Покупката им не свършва само с подписването на документи. Има редица данъци и такси, които трябва да бъдат заплатени, което утежнява общата цена за крайния потребител. Съветваме Ви да прочетете нашата подробна статия за данъчното облагане при инвестиционните имоти, или да заявите консултация с наш експерт.

Страхът от държането на пари в банки

Друг важен фактор по повод инвестиции в недвижими имоти от страна на нашите съграждани, е недоверието към банковите институции. Това е и част от причината голям % от сделките да бъдат сключени чрез закупуване под формата на кеш – българите отказват да държат парите си в банки.

Основна отговорност за създалото се напрежение между гражданите и този тип институции е знаковият фалит на КТБ през 2014 г.

Бележка: КТБ (Корпоративна търговска банка) фалира през 2014 г. и оставя без спестявания десетки хиляди българи.

Българите – рекордьори по притежавани жилища

Ниските лихвени проценти, покачването на стандарта на живот и други фактори водят до алокиране на спестяванията на българите към недвижимите имоти, често в инвестиционни жилища. Желанието за притежание на собствен дом често е причина за закупуването на такъв още на ранна възраст. Това е така, тъй като при правилен анализ, този актив може да бъде постоянно ликвиден, стойността му да се трупа по-бързо от кредита и т.н. По данни от 2022 г. в България има 624 жилища на всеки 1000 души и 60% от българите притежават собствен имот.

Какви са видовете инвестиции в недвижими имоти?

Видовете инвестиции в недвижими имоти са повече от просто закупуване на жилище с цел неговата продажба. Напротив – те са толкова разнообразни, че Ви позволяват да изградите цял диверсифициран портфейл.

Инвестиция в жилищен инвестиционен имот

Инвестицията в жилищен инвестиционен имот представлява покупката на имущество, чието предназначение е живот в него. То се отдава под наем краткосрочно, средносрочно, дългосрочно, държи се в инвестиционния портфейл до момента на покачване на цената и неговата продажба. Честа практика е и комбинация от двете. За да максимизират своята капиталова печалба, инвеститорите често закупуват този тип жилища в ранен етап на техния строеж, понякога дори на скица, за да получат най-изгодни условия за покупката.

Разбира се, това носи със себе си реални рискове, които много хора не са готови да пренебрегнат. За сравнение – Oximo предлага инвестиционни възможности с високо капиталово нарастване и добър % доходност, които не идват с обичайните рискове, срещани при стандартната покупка „на зелено“.

Инвестиция в индустриален инвестиционен имот

Инвестицията в индустриален инвестиционен имот е процесът със сдобиване, менажиране и отдаване под наем или продажба на имущество с индустриална цел. В практиката, влагането на средства в този актив обикновено включва разработване и поддръжка на имуществото според спецификациите и нуждите на наемателите/купувачите. Увеличеният интерес се развива с навлизането на електронната търговия и разширяването на международната, а България е пазар, който не спира да се радва на нови възможности.

Инвестиция в търговски инвестиционен имот

Влагането на средства в търговски инвестиционен имот е закупуването на актив като магазин, офис и т.н., в чиято среда ще се извършва дейност, включваща покупко-продажба на стоки и услуги, генерирайки парични потоци. Това довежда до печалба за инвеститора под формата на наем, % или друг тип разплащане, за което двете страни са се разбрали (например бартерна услуга).

Инвестиция в земеделска земя

Закупуването на инвестиционна земеделска земя, като всяка друга инвестиция от този тип, е с цел генериране на капиталова печалба (чрез продажба) или доход от наем (в случая аренда). Този актив е отличен за дългосрочни цели, поради няколко причини:

  • Тече тенденцията статута на земята да бъде променян с цел изграждане на жилищни сгради. Това намалява земеделската земя, която се предлага на пазара и покачва цената;
  • Притежанието на земеделска земя не изисква плащането на определени данъци и такси както е при останалите типове инвестиционни имоти. Прочетете нашата статия за данъчното облагане при тези активи, за да бъдете добре подготвени;
  • За разлика от жилищните имоти, земеделската земя, когато не се използва, не изисква поддръжка.

Рискове при инвестиции в недвижими имоти

Навлизането в света на инвестициите в недвижими имоти е възможност, която ни позволява да управляваме своя капитал и да увеличим нашите финансови възможности. Това, разбира се, е при условия, че преди това сме се съобразили с редица фактори и сме предвидили максимално риска. Пазарът на недвижими имоти може да спадне или да се покачи, като ще отнеме много повече от блог, за да разгледаме всички възможни причинители. Все пак ще се опитаме да Ви насочим към основните:

„Пазари“ на недвижими имоти, а не „пазар“

Голяма част от навлизащите в инвестициите с недвижими имоти осъществяват една типична за всеки инвеститор грешка – опита да се реализира максимално бързо възвръщаемост. Този тип поведение довежда до необмислени решения, поради нежеланието да се направи каквото и да е предварително проучване. Тези действия обикновено се взимат на база чуто нещо от познат, от експерт, наблюдаване на масово насочване на средствата на големи групи от хора към определен актив и т.н.

Когато по новините слушаме как пазарът на имоти в Европа се пропуква, трябва да бъдем наясно с едно нещо – когато експертите кажат: „Пазарът в Европа“, те имат предвид ситуацията сумарно. Също е и когато кажат: „Пазарът в България“. За да разглеждаме инвестициите в недвижими имоти, ние трябва да бъдем наясно с микроикономическата среда на града, в който желаем да закупим нашия актив. Докато цените в Габрово падат, тези във Варна се покачват. Докато градове като Благоевград се обезлюдяват, тези като Пловдив са с положителна нетна миграция.

Разходи за поддръжка и управление

Немалка част от инвеститорите в недвижими имоти пропускат стопанисването на своето жилище. Това включва данъците, които дължим върху неговата продажба или отдаване под наем, извършването на ремонти, местни данъци и такси и т.н. Тези непланирани ситуации могат да превърнат инвестиция в недвижим имот от мечта в кошмар. Ето защо е важно предварително да се направи правилното проучване.

Добро решение е да се доверите на мениджър на недвижими имоти от Oximo. Нашите специалисти ще поемат всички грижи по стопанисване и отдаване под наем на Вашето жилище, а Вие ще се наслаждавате на Вашия пасивен доход без да се налага да правите каквото и да е.

Фотография на инвестиционен жилищен комплекс. Снимка: Freep!k.
Фотография на инвестиционен жилищен комплекс. Снимка: Freep!k.

Избор на локация

Локацията е ключова, когато отдаваме дадено жилище под наем или целим неговата продажба. Ето защо стартирането на инвестиция в недвижим имот трябва да започне точно с нейния анализ. Трябва да разгледаме фактори като наличие на училище в района, на детски градини, на пътна инфраструктура, на места за паркиране, на спирки за градски транспорт и т.н. Добрите квартали, затворените комплекси и локациите, близо до центъра на икономическите центрове са с тенденцията да увеличават своите цени по отношение на наеми и цена на продажба.

Съседите

От четирите фактора, които ще споменем в този блог (а те са стотици), един от най-важните са съседите. Съгласно българското законодателство, общото събрание на входа може да Ви разреши или забрани да отдавате имота си под наем. Това е доста „пипкаво“, когато желаете да отдавате жилище за краткосрочен период от време. Ето защо правилният избор на инвестиционен имот може да Ви коства и стратегията за реализация на печалба – доверете се на експертите от Oximo, които ще се заемат с решаването на различните предизвикателства, за да реализирате капиталова печалба или пасивен доход без никакви проблеми!

Как да започнем инвестиция в недвижим имот

Първата стъпка към стартирането на инвестиция в недвижим имот е внимателното избиране на имущество, което би могло да ни донесе максимална печалба в краткосрочен (ако решите да го продавате), средносрочен (ако решите да го отдавате под наем и продадете в кратък срок) или дългосрочен план (ако решите да го отдавате под наем за дълъг период от време и след това евентуално да го продадете). Ако сте решили да инвестирате във ваканционно жилище, локацията е най-важният фактор, а ето и други:

Локация и цел

За да изберете правилното жилище, Вие трябва да бъдете наясно с едно нещо – ще отдавате под наем, ще продавате или и двете. Ако крайната цел е продажба, трябва да бъдете внимателни с локацията. Има райони, в които цените на наемите растат, но при продажба на кв.м. стоят едни и същи или се покачват бавен темп.

Ако целта Ви е наем, това означава, че ще трябва да го ремонтирате, обзаведете и да се подготвите с доверен мениджър на имоти, който да управлява имуществото Ви, докато си почивате и получавате месечния си пасивен доход. Спрямо Вашата цел, ще си отговорите и на въпроса каква трябва да бъде локацията.

Микроикономическа обстановка

След като сте наясно от локацията и с целта, за която го купувате, следва да се запознаете с микроикономическата обстановка. Това означава да проучите какви са тенденциите за бизнеса, какво се очаква от основните работодатели в района, наблюдавате ли увеличаване на инвестициите или напускането на инвеститори. При инвестициите в недвижими имоти винаги трябва да се опитвате да предвидите бъдещи събития, които биха повлияли на крайната цена.

Планирана инфраструктура

Следва да се запознаете и с планираната инфраструктура в района – създаването на училища, болници, линии на градски транспорт, нови пътища и други необходими сгради и транспортна мрежа ще покачат цената на Вашия инвестиционен имот. Т.е. важно е да се намира в атрактивен и перспективен за купувачите/наемателите район.

Перспектива за повишаване на цената

От ключово значение е да сте запознати с това дали инвестиционният имот има перспектива за повишаване на цената си след време. Това изисква предварително проучване на състоянието на жилището. Често новите имтои се явяват по-добра покупка от старите панелни жилища, но срокът на експлоатация е само един от редицата фактори, които трябва да имаме предвид.

Избор на вид строителство

Изборът на вида строителство влияе и на реализираната печалба – ако се насочите към недвижим имот в район с ново строителство, ще имате възможност да го закупите още на зелено и с това да минимизирате разходите и увеличите приходите си. Такъв тип имот може да бъде закупен директно от инвеститор като Oximo. Доверете се на нас, за да реализирате отлични печалби чрез инвестиционни имоти.

Статията не е финансов съвет.

Инвестициите в недвижими имоти се явяват един от най-популярните финансови лостове сред нас, българите, когато желаем да запазим или увеличим нашия капитал. Независимо дали закупуваме недвижимото имущество с цел пребиваване в него, отдаване под наем или реализиране на капиталова печалба чрез продажба на по-късен етап, ние трябва да бъдем наясно с това какво представлява активът.

В тази публикация от Oximo ще Ви запознаем с това какво представляват инвестициите в недвижими имоти, защо те са предпочитани, какви видове има, какви са рисковете при тях и как да направите Вашите първи стъпки!

Какво са инвестициите в недвижими имоти?

Какво представляват инвестициите в недвижими имоти? Преди да се насочим към тях, трябва първо да сме наясно с този важен термин от света на финансите. Ако се опитаме да опростим максимално определението, следва да кажем, че инвестициите са дългосрочно парично или капиталово вложение с цел придобиване на различни финансови инструменти и постигане на печеливша възвръщаемост. Т.е. ние използваме една част от наличните ни средства, за да увеличим тяхната стойност и да получим печалба.

Сграда Melany, построена от OxBuild, строителната компания на Oximo. Проектът е поръчан от „Николов Партнърс“ ЕООД. Снимка от блога: Инвестиции в недвижими имоти
Сграда Melany, построена от OxBuild, строителната компания на Oximo. Проектът е поръчан от „Николов Партнърс“ ЕООД.

Сега следва да си отговорим на въпроса: „Какво е инвестиция в недвижим имот?“. В нашия блог вече разгледахме какво представляват инвестиционните имоти и как те се облагат данъчно. Достигнахме до заключението, че това е тип имот, в който хората влагат пари с цел да реализират капиталова печалба или доход (активен или пасивен) чрез наем. Разглеждайки тези факти, можем да твърдим, че инвестицията в недвижим имот е целенасочено насочване на средства във вид недвижимо имущество с цел осигуряване на капиталова печалба или доход от отдаване под наем.

Защо недвижимите имоти са популярни сред българските инвеститори?

Недвижимите имоти са популярни сред българските инвеститори поради редица фактори. Един от тях е, че подобно на златото, те са част от материалния свят и за разлика от акции и облигации, те могат да бъдат видени, докоснати и реално употребени по различен начин – за отдаване под наем, за отглеждане на реколта (земеделската земя), за складиране на вещи (индустриален тип имоти като складове, халета, заводи) и т.н. За да бъде сложен под името „инвестиционен имот“, имуществото трябва да бъде закупено с тази си цел.

През последните няколко години, по данни на Агенция по вписванията, вписаните сделки не спират да се увеличават, като рекордите се чупят в сравнително кратки срокове. През този период се достига и до историческото дъно на лихвите по кредитите – 2.5% (към януари 2025 г., лихвеният процент, който се дава от Банка ДСК, варира между 2.45-5%). Това позволява на хората да реализират по-рано мечтата си за собствено жилище от чисто финансова гледна точка. За справка – преди кризата от 2008, лихвите са били между 8-10%.

Момент на получаване на ипотечен кредит. Снимка: Pexels
Момент на получаване на ипотечен кредит. Снимка: Pexels

За разлика от повечето финансови активи, недвижимото имущество се разбира от повече хора, изисква по-малко предварително подготовка (когато целта е просто закупуване с цел живот в него, а не инвестиция), за тях трябва да бъдат следени много по-малко показатели и са много по-малко волатилни от инструменти като акции и криптовалути. Това не означава, че инвестиционните имоти не са сложен актив – напротив. Покупката им не свършва само с подписването на документи. Има редица данъци и такси, които трябва да бъдат заплатени, което утежнява общата цена за крайния потребител. Съветваме Ви да прочетете нашата подробна статия за данъчното облагане при инвестиционните имоти, или да заявите консултация с наш експерт.

Страхът от държането на пари в банки

Друг важен фактор по повод инвестиции в недвижими имоти от страна на нашите съграждани, е недоверието към банковите институции. Това е и част от причината голям % от сделките да бъдат сключени чрез закупуване под формата на кеш – българите отказват да държат парите си в банки.

Основна отговорност за създалото се напрежение между гражданите и този тип институции е знаковият фалит на КТБ през 2014 г.

Бележка: КТБ (Корпоративна търговска банка) фалира през 2014 г. и оставя без спестявания десетки хиляди българи.

Българите – рекордьори по притежавани жилища

Ниските лихвени проценти, покачването на стандарта на живот и други фактори водят до алокиране на спестяванията на българите към недвижимите имоти, често в инвестиционни жилища. Желанието за притежание на собствен дом често е причина за закупуването на такъв още на ранна възраст. Това е така, тъй като при правилен анализ, този актив може да бъде постоянно ликвиден, стойността му да се трупа по-бързо от кредита и т.н. По данни от 2022 г. в България има 624 жилища на всеки 1000 души и 60% от българите притежават собствен имот.

Какви са видовете инвестиции в недвижими имоти?

Видовете инвестиции в недвижими имоти са повече от просто закупуване на жилище с цел неговата продажба. Напротив – те са толкова разнообразни, че Ви позволяват да изградите цял диверсифициран портфейл.

Инвестиция в жилищен инвестиционен имот

Инвестицията в жилищен инвестиционен имот представлява покупката на имущество, чието предназначение е живот в него. То се отдава под наем краткосрочно, средносрочно, дългосрочно, държи се в инвестиционния портфейл до момента на покачване на цената и неговата продажба. Честа практика е и комбинация от двете. За да максимизират своята капиталова печалба, инвеститорите често закупуват този тип жилища в ранен етап на техния строеж, понякога дори на скица, за да получат най-изгодни условия за покупката.

Разбира се, това носи със себе си реални рискове, които много хора не са готови да пренебрегнат. За сравнение – Oximo предлага инвестиционни възможности с високо капиталово нарастване и добър % доходност, които не идват с обичайните рискове, срещани при стандартната покупка „на зелено“.

Инвестиция в индустриален инвестиционен имот

Инвестицията в индустриален инвестиционен имот е процесът със сдобиване, менажиране и отдаване под наем или продажба на имущество с индустриална цел. В практиката, влагането на средства в този актив обикновено включва разработване и поддръжка на имуществото според спецификациите и нуждите на наемателите/купувачите. Увеличеният интерес се развива с навлизането на електронната търговия и разширяването на международната, а България е пазар, който не спира да се радва на нови възможности.

Инвестиция в търговски инвестиционен имот

Влагането на средства в търговски инвестиционен имот е закупуването на актив като магазин, офис и т.н., в чиято среда ще се извършва дейност, включваща покупко-продажба на стоки и услуги, генерирайки парични потоци. Това довежда до печалба за инвеститора под формата на наем, % или друг тип разплащане, за което двете страни са се разбрали (например бартерна услуга).

Инвестиция в земеделска земя

Закупуването на инвестиционна земеделска земя, като всяка друга инвестиция от този тип, е с цел генериране на капиталова печалба (чрез продажба) или доход от наем (в случая аренда). Този актив е отличен за дългосрочни цели, поради няколко причини:

  • Тече тенденцията статута на земята да бъде променян с цел изграждане на жилищни сгради. Това намалява земеделската земя, която се предлага на пазара и покачва цената;
  • Притежанието на земеделска земя не изисква плащането на определени данъци и такси както е при останалите типове инвестиционни имоти. Прочетете нашата статия за данъчното облагане при тези активи, за да бъдете добре подготвени;
  • За разлика от жилищните имоти, земеделската земя, когато не се използва, не изисква поддръжка.

Рискове при инвестиции в недвижими имоти

Навлизането в света на инвестициите в недвижими имоти е възможност, която ни позволява да управляваме своя капитал и да увеличим нашите финансови възможности. Това, разбира се, е при условия, че преди това сме се съобразили с редица фактори и сме предвидили максимално риска. Пазарът на недвижими имоти може да спадне или да се покачи, като ще отнеме много повече от блог, за да разгледаме всички възможни причинители. Все пак ще се опитаме да Ви насочим към основните:

„Пазари“ на недвижими имоти, а не „пазар“

Голяма част от навлизащите в инвестициите с недвижими имоти осъществяват една типична за всеки инвеститор грешка – опита да се реализира максимално бързо възвръщаемост. Този тип поведение довежда до необмислени решения, поради нежеланието да се направи каквото и да е предварително проучване. Тези действия обикновено се взимат на база чуто нещо от познат, от експерт, наблюдаване на масово насочване на средствата на големи групи от хора към определен актив и т.н.

Когато по новините слушаме как пазарът на имоти в Европа се пропуква, трябва да бъдем наясно с едно нещо – когато експертите кажат: „Пазарът в Европа“, те имат предвид ситуацията сумарно. Също е и когато кажат: „Пазарът в България“. За да разглеждаме инвестициите в недвижими имоти, ние трябва да бъдем наясно с микроикономическата среда на града, в който желаем да закупим нашия актив. Докато цените в Габрово падат, тези във Варна се покачват. Докато градове като Благоевград се обезлюдяват, тези като Пловдив са с положителна нетна миграция.

Разходи за поддръжка и управление

Немалка част от инвеститорите в недвижими имоти пропускат стопанисването на своето жилище. Това включва данъците, които дължим върху неговата продажба или отдаване под наем, извършването на ремонти, местни данъци и такси и т.н. Тези непланирани ситуации могат да превърнат инвестиция в недвижим имот от мечта в кошмар. Ето защо е важно предварително да се направи правилното проучване.

Добро решение е да се доверите на мениджър на недвижими имоти от Oximo. Нашите специалисти ще поемат всички грижи по стопанисване и отдаване под наем на Вашето жилище, а Вие ще се наслаждавате на Вашия пасивен доход без да се налага да правите каквото и да е.

Фотография на инвестиционен жилищен комплекс. Снимка: Freep!k.
Фотография на инвестиционен жилищен комплекс. Снимка: Freep!k.

Избор на локация

Локацията е ключова, когато отдаваме дадено жилище под наем или целим неговата продажба. Ето защо стартирането на инвестиция в недвижим имот трябва да започне точно с нейния анализ. Трябва да разгледаме фактори като наличие на училище в района, на детски градини, на пътна инфраструктура, на места за паркиране, на спирки за градски транспорт и т.н. Добрите квартали, затворените комплекси и локациите, близо до центъра на икономическите центрове са с тенденцията да увеличават своите цени по отношение на наеми и цена на продажба.

Съседите

От четирите фактора, които ще споменем в този блог (а те са стотици), един от най-важните са съседите. Съгласно българското законодателство, общото събрание на входа може да Ви разреши или забрани да отдавате имота си под наем. Това е доста „пипкаво“, когато желаете да отдавате жилище за краткосрочен период от време. Ето защо правилният избор на инвестиционен имот може да Ви коства и стратегията за реализация на печалба – доверете се на експертите от Oximo, които ще се заемат с решаването на различните предизвикателства, за да реализирате капиталова печалба или пасивен доход без никакви проблеми!

Как да започнем инвестиция в недвижим имот

Първата стъпка към стартирането на инвестиция в недвижим имот е внимателното избиране на имущество, което би могло да ни донесе максимална печалба в краткосрочен (ако решите да го продавате), средносрочен (ако решите да го отдавате под наем и продадете в кратък срок) или дългосрочен план (ако решите да го отдавате под наем за дълъг период от време и след това евентуално да го продадете). Ако сте решили да инвестирате във ваканционно жилище, локацията е най-важният фактор, а ето и други:

Локация и цел

За да изберете правилното жилище, Вие трябва да бъдете наясно с едно нещо – ще отдавате под наем, ще продавате или и двете. Ако крайната цел е продажба, трябва да бъдете внимателни с локацията. Има райони, в които цените на наемите растат, но при продажба на кв.м. стоят едни и същи или се покачват бавен темп.

Ако целта Ви е наем, това означава, че ще трябва да го ремонтирате, обзаведете и да се подготвите с доверен мениджър на имоти, който да управлява имуществото Ви, докато си почивате и получавате месечния си пасивен доход. Спрямо Вашата цел, ще си отговорите и на въпроса каква трябва да бъде локацията.

Микроикономическа обстановка

След като сте наясно от локацията и с целта, за която го купувате, следва да се запознаете с микроикономическата обстановка. Това означава да проучите какви са тенденциите за бизнеса, какво се очаква от основните работодатели в района, наблюдавате ли увеличаване на инвестициите или напускането на инвеститори. При инвестициите в недвижими имоти винаги трябва да се опитвате да предвидите бъдещи събития, които биха повлияли на крайната цена.

Планирана инфраструктура

Следва да се запознаете и с планираната инфраструктура в района – създаването на училища, болници, линии на градски транспорт, нови пътища и други необходими сгради и транспортна мрежа ще покачат цената на Вашия инвестиционен имот. Т.е. важно е да се намира в атрактивен и перспективен за купувачите/наемателите район.

Перспектива за повишаване на цената

От ключово значение е да сте запознати с това дали инвестиционният имот има перспектива за повишаване на цената си след време. Това изисква предварително проучване на състоянието на жилището. Често новите имтои се явяват по-добра покупка от старите панелни жилища, но срокът на експлоатация е само един от редицата фактори, които трябва да имаме предвид.

Избор на вид строителство

Изборът на вида строителство влияе и на реализираната печалба – ако се насочите към недвижим имот в район с ново строителство, ще имате възможност да го закупите още на зелено и с това да минимизирате разходите и увеличите приходите си. Такъв тип имот може да бъде закупен директно от инвеститор като Oximo. Доверете се на нас, за да реализирате отлични печалби чрез инвестиционни имоти.

Статията не е финансов съвет.

Интересувате се от инвестиции в недвижими имоти?
Изтеглете нашия електронен наръчник, които ще ви даде повече информация как да инвестирате в недвижими имоти с наша помощ и висока печалба.
Изтеглете наръчника

Свързани публикации

Какво е инвестиционен имот?

Желаеш да започнеш първата си инвестиция в имоти? От Oximo сме подготвили този материал точно за теб! В него сме описали всичко необходимо!
Инвестиционни имоти
Капиталова печалба
Пасивен доход
Наеми
7.4.2025

Какво е ипотечен кредит?

Какво е ипотечен кредит? Какви са условията, при които можем да изтеглим ипотечен кредит? Как да боравим с финансовия инструмент?
Ипотечни кредити
Инвестиционни имоти
7.4.2025